Σημερινό ωράριο εξυπηρέτησης: από 08:00 έως 21:00

Ιαν
      Πα
      Φεβ
      Έκθεση Φωτογραφίας - Τμήμα Φωτογραφίας Π.Ο.Φ.Π.Π.

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών φιλοξενεί την έκθεση φωτογραφικών έργων του Φωτογραφικού Τμήματος των Πολιτιστικών Ομάδων Φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών. Η έκθεση περιλαμβάνει διαθεματικά φωτογραφικά έργα των μελών του Φωτογραφικού Τμήματος και πέρα από την παρουσίαση της δημιουργικής δράσης του, έχει ως στόχο να υποστηρίξει την αλληλεπίδραση των μελών του με τους επισκέπτες. Η επίσκεψη, η θέαση και η εποικοδομητική κριτική θα είναι ένα σημαντικό παράγωγο για τα μέλη της Ομάδας και καταλύτης προόδου και εξέλιξης.

Η έκθεση εγκαινιάζεται με εκδήλωση στις 17 Ιανουαρίου 2018, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της ΒΚΠ, στις 18:00.

Το φωτογραφικό τμήμα των Π.Ο.Φ.Π.Π. (Πολιτιστικές Ομάδες Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών) είναι μια ομάδα που ασχολείται με την τεχνική και την αισθητική της φωτογραφίας. Ιδρύθηκε το 1981 μαζί με άλλα τμήματα των πολιτιστικών ομάδων των φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών και έκτοτε λειτουργεί υπό την οικονομική υποστήριξη του Ιδρύματος Τοπάλη και του Πανεπιστημίου Πατρών. Το Τμήμα δεν θεωρείται σχολή φωτογραφίας. Είναι μια ομάδα φοιτητών, η οποία δεν αναφέρεται μόνο σε άτομα που θέλουν να μάθουν να βγάζουν φωτογραφίες, αλλά και σε αυτούς που θέλουν να έρθουν σε επαφή με την τέχνη της φωτογραφίας ως θεατές. Το Τμήμα Φωτογραφίας έχει τακτικές συναντήσεις στις οποίες ασχολείται με τα τεχνικά και την αισθητική της φωτογραφίας μέσω παρουσιάσεων, σχολιάζει και ερευνά φωτογραφίες διακεκριμένων φωτογράφων, αλλά και φωτογραφίες μελών της ομάδας, διοργανώνει εξορμήσεις και workshops, έρχεται σε επαφή με τον σκοτεινό θάλαμο και την αναλογική φωτογραφία. Είναι πολύ σημαντικό ότι δεν χρειάζεται κάποιος να έχει φωτογραφική μηχανή για να μπορεί να συμμετέχει στην ομάδα.

Έδρα του Τμήματος είναι το στέκι των Π.Ο.Φ.Π.Π. (Ηρώων Πολυτεχνείου 58, Πάτρα), χώρος κοινωνικοποίησης και δραστηριοποίησης και των υπόλοιπων πολιτιστικών ομάδων (εικαστικό, θεατρικό, κινηματογραφικό, λογοτεχνικό, ρητορικό, ραδιοφωνικό και χορευτικά τμήματα). Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προσέρχονται στις εβδομαδιαίες συναντήσεις, οι οποίες γίνονται κάθε Τρίτη 21:15-23:15 ή να επικοινωνούν με το email photografiko.pofpp@gmail.com.

Ο κατάλογος των ακαδημαϊκών εκδηλώσεων που έχουν φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις της Βιβλιοθήκης μπορεί να βρεθεί στην σχετική ιστοσελίδα.